بياييم با طبيعت مهربان باشيم .

از انتقاد از خود و از بيان حقيقت نهراسيم و اقرار كنيم كه مراتع را نابود و مساحت جنگلها را به نصف رسانديم در اثر شكاربي رويه وتخريب محيط زيست نسل حيات وحش را به خطر انداختيم و با آلوده كردن محيط زيست پخش زباله چهره زيبايي طببيعت و شهرمان را غير قابل سكونت كرديم. و حالا در ادامه آن اسرار ورزيم و در روزگاري كه به جاي صداي دلنشين پرندگان وريزش آن كوهساران صداي بوق اتومبيل و هياهوي شهرنشيني و انواع آلودگي هاي صوتي و ماشيني حكمفرما و انديشه فرار از زندگي ماشيني پناه بردن به دامن طبيعت در زندگي انسان جاي تازه اي باز ميكند در واقع همه اين دشواريها رائيده بي توجهي انسان به محيط زيست است. زيرا روزي در پي آن است كه با قطع درختان و نابودي مزارع زندگي شهري و صنعتي را گسترش داده تا از قافله تمدن دور نماند و روزي ديگر از اين كار خود پشيمان و براي بدست آوردن تكه چوبي و فضاي سبز و يا جوي باريك آب به هر دري مي زند تا تن خسته خود را كه چون چرخ دنده اي درگير زندگي ماشيني شده است. آرامش بخشد انسان با تمام دلبستگي ها به طبيعت هنوز قدر واقعي آن را نمي داند و براي تفريح به دامن طبيعت پناه مي برد اثر نامطلوب از خود باقي مي گذارد كه حيرت انگيز است. در پاسخ چراها مي گوييم طبيعت خود حلال و پاك كننده آلودگيها است ولي بايد دانست آن طوري كه تصور ماست طبيعت قادر نيست به سرعت اين همه آلودگي را تجزيه كند در خاك باكتريها و عوامل تجزيه كننده وجود دارد ليكن تجزيه مواد به وجود چند شرايط بستگي دارد:

1- جنس زباله 2- قرار داشتن زباله در معرض هوا

3- دما 4- عدم تراكم آلودگي و زباله

با نگاهي گذرا به زمان فروپاشي بعضي از مواد در مي يابيم كه انسان در تخريب طبيعي چه نقشي دارد و اگر بخواهد در كردار خود تجديد نظر كند گرفتار چه مصيبتي خواهد شد . زمان لازم براي تجزيه برخي از مواد و زباله مصرفي انسان در طبيعيت به شرح زير ميباشد:ژ

ته سيگار : بري ته سيگار بدون فيلتر 3 تا 4 ماه وبراي ته سيگار فيلتر دار 1 تا 2 سال.

پلاستيك و انواع نايلون : 100 تا 1000 سال

بقاياي ميوه : تا 6 ماه

آدامس : 5 سال

چوب به شكل تراشه: 6 ماه

كاغذ: 3 الي 4 ماه

قراضه فلزات : 10 تا 12 سال

شيشه : تا 4000 سال

با نگاهي به دو رقم آخر به راحتي مي توان دريافت كه اگر هر انسان در طول زندگي خود فقط دو عدد ظرف پلاستيكي يا نايلون را به چرخه طبيعت تحميل كند با رقم كنوني جمعيت جهان در انتظار فاجعه زيست محيطي خواهد بود. در اينجا لازم است باز هم متذكر شويم كه علاقمندان به طبيعت بايد بداند كه طبيعت با همه توانايي خود در حل بعضي از مواد كه زائيده دست بشر است از جمله زباله هاي آلي ناتوان است و اگر به موقع به داد اين موهبت الهي نرسيم عواقب و نتايج آن گريبان گير بشريت خواهد بود.

/ 1 نظر / 22 بازدید
‏مهران

‏سلام دوست، خواستم که فقط بگم که شما میتونید سایت خودتون رو در لیستهای ایرانی ثبت کنید تا مردم بیشتری بتونند سایت شما ‏رو ببینند و استفاده کنند. چند صد تا کلیک اضافه تر ضرری نداره :)